Twoja strona www Dodaj stronę

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej w Tarnowie propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała Rady z 13 stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele Muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego. Obecnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie posiada oddziały i filie:
- Gmach Główny (budynek wystaw czasowych, najczęściej historycznych),
- Ratusz
- Muzeum Etnograficzne, ulica Krakowska 10
- Zamek w Dębnie,
- Oddział w Wierzchosławicach - Muzeum Wincentego Witosa,
- Muzeum Pamiątek po Janie Metejce Koryznówka w Nowym Wiśniczu
- Dwór w Dołędze
- Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu. Ponadto w strukturze tarnowskiego Muzeum znalazła się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krakjowej, Okręg Tarnów. Koryznówka to zwyczajowa nazwa drewnianego domu wzniesionego w połowie XIX w. przez Joannę i Leonarda Serafińskich między zamkiem i klasztorem w Wiśniczu. Obecnie w części domu mieści się Muzeum biograficzne Jana Matejki, który przyjeżdżał tu często w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX w. do szwagrostwa Serafińskich.
W Wiśniczu powstawały liczne rysunki artysty, drewnianej zabudowy Wiśnicza przed pożarem w 1863 r., zamku a także rodzinne karykatury. W 1981 r. na Koryznówce staraniem rodziny zostało otwarte Muzeum pamiątek po Janie Matejce, działające na podstawie porozumienia pomiędzy właścicielami a Muzeum Okręgowym w Tarnowie jako jego Oddział. Koryznówka położona w bezpośrednim sąsiedztwie zamku jest odwiedzana przez licznych turystów, doceniających atmosferę tego muzeum, przepojoną patriotyzmem i tradycją polskiego domu.

Szczegóły strony www.muzeum.tarnow.pl:

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Podlinkuj stronę www.muzeum.tarnow.pl:

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce