Twoja strona www Dodaj stronę

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Kolejni właściciele z rodu Potockich, a następnie Branickich udostępniali nieprzerwanie wilanowskie zbiory. W 1877 roku spopularyzowało je wydawnictwo Hipolita Skimborowicza i Wojciecha Gersona „Wilanów. Album widoków i pamiątek... ”; w 1893 roku wydano zaś przewodnik po pałacu w Wilanowie i jego kolekcji.
We wrześniu 2013 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki wznoszone tu od 1677 roku. Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili.
Muzeum wilanowskie jest miejscem pamięci o wydarzeniach, które składają się na historię Rzeczypospolitej, a podróż do Wilanowa - nawet jeśli jest tylko podróżą wirtualną - pozwala dotknąć tego, co w naszej tradycji istotne i co jest częścią wspólnej kultury europejskiej.

Szczegóły strony www.wilanow-palac.pl:

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Podlinkuj stronę www.wilanow-palac.pl:

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie