Twoja strona www Dodaj stronę

Muzeum Narodowe gabinet monet i medali

Muzeum Narodowe gabinet monet i medali Gabinet Numizmatyczny w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczął swoją działalność w roku 1921, kiedy to trafiły do jego zbiorów wielkie polskie kolekcje tamtego czasu. W pierwszej kolejności zbiór monet polskich hrabiego Kazimierza Sobańskiego – jedna z największych i najświetniejszych ówczesnych polskich kolekcji – a w tym samym roku także kolekcja monet antycznych dr Semerau-Siemianowskiego. W następnych latach zbiór był uzupełniany przez dary i zakupy, co wzbogaciło go o liczne i cenne numizmaty pochodzące nie tylko z regularnych kolekcji, ale także ze znalezisk przypadkowych i badań archeologicznych. W 1938 roku Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało monety z Państwowych Zbiorów Sztuki, których część stanowiły egzemplarze odzyskane jako tzw. zbiór ekwiwalentny z Rosji Sowieckiej, na podstawie postanowień traktatu pokojowego, podpisanego po wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Była to rekompensata za zrabowane numizmaty – przede wszystkim z Uniwersytetu Warszawskiego – po XIX-wiecznych powstaniach: listopadowym i styczniowym. Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego kontynuuje zatem w pewnym sensie tradycje numizmatyczne uniwersytetu.
Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce.
W muzeum znajduję się gabinet monet i medali oraz ciekawa kolekcje zawierająca zbiory sztuki. Oprócz pieniądza w różnorakiej formie i sztuki medalierskiej w Gabinecie Monet i Medali MNW można znaleźć zabytki niebędące numizmatami. Prezentuje je m. in. wspaniała Kolekcja Sfragistyczna licząca ponad 17 000 obiektów – odcisków, odbitek i tłoków pieczętnych o istotnym znaczeniu naukowo-badawczym. Większość pochodzi z przekazanych przed wojną kolekcji prywatnych. Zainteresowanie budzić powinna także Kolekcja Falerystyczna. Interesujący jest zbiór polskich odznak kurkowych bractw strzeleckich czy niemieckich odznaczeń wojennych. Można tu znaleźć obszerne zestawy znaczków i odznaczeń służb administracji państwowej, organizacji społecznych, towarzystw sportowych.

Szczegóły strony www.mnw.art.pl:

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Podlinkuj stronę www.mnw.art.pl:

Muzeum Narodowe gabinet monet i medali