Twoja strona www Dodaj stronę

Narodowy Bank Polski - NBP

Narodowy Bank Polski - NBP Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie o Prawie bankowym są celami jakie wypełnia. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa.
Poza monetami powszechnego obiegu, w tym monetami o nominale 2 zł wykonanymi ze stopu miedzi, aluminium, cynku i cyny (Nordic Gold), Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie. Są one obowiązującym w Polsce środkiem płatniczym, a jednocześnie towarem oferowanym kolekcjonerom.
Oprócz monet kolekcjonerskich NBP emituje również monety przeznaczone na cele lokacyjne. Są to monety uncjowe wykonane ze złota (zawierające 1/10, 1/4, 1/2, oraz 1 uncję czystego złota).
NBP emituje również banknoty kolekcjonerskie. Upamiętniają one ważne wydarzenia lub wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II” o nominale 50 zł.
Po przystąpieniu Polski do strefy euro działalność emisyjna NBP w zakresie monet kolekcjonerskich się nie zmieni. Będą one jedynie wyrażone w euro, zamiast w złotych. Dotychczasowe serie tematyczne będą kontynuowane.

Szczegóły strony www.nbp.pl:

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Podlinkuj stronę www.nbp.pl:

Narodowy Bank Polski - NBP